Karboksyterapia Zabieg poprawiający jakość skóry twarzy i ciała. Idealny na cellulit.
- Dr n. med. Izabela Załęska - Ekspert Kosmetologii
- 12 wrz 2018
- 4 minut(y) czytania
Żródło: https://urodabeztabu.pl/karboksyterapia/
Karboksyterapia, czyli terapia dwutlenkiem węgla na twarz i ciało.
Kilka lat temu karboksyterapia została okrzyknięta przełomem w mało inwazyjnych zabiegach estetycznych. Nic w tym dziwnego, bo jako klinicznie sprawdzona terapia przynosi zadowalające rezultaty na wielu płaszczyznach zabiegowych. Pozytywne jej oddziaływanie odnotowujemy zarówno w pielęgnacji twarzy, redukcji cellulitu, rozstępów, zlokalizowanej tkanki tłuszczowej, jak i ogólnym zwiotczeniu skóry, łysieniu czy terapii blizn. Śródskórne lub podskórne podanie medycznego dwutlenku węgla (w sposób kontrolowany, jeśli chodzi o ilość) jest połączeniem mechanizmu samego chemicznego oddziaływania CO2 na skórę oraz mechanicznego rozbijania tkanek, co w konsekwencji przynosi zadowalające efekty terapeutyczne.
Karboksyterapia to niezwykle wszechstronna i skuteczna terapia dwutlenkiem węgla, nazywanym „cudownym gazem”. Stosuję ją w zasadzie na całe ciało – doskonale redukuje cienie pod oczami, odmładza twarz i dekolt, redukuje cellulit, ujędrnia, pomaga usunąć nadmiar tkanki tłuszczowej i rozstępy. Karboksyterapia nie jest toksyczna, ponieważ CO2 jest naturalny i metabolizowany przez komórki ludzkiego organizmu. Transportowany jest przez krew i wydalany drogami oddechowymi.
CO2 w estetyce
Dwutlenek węgla w medycynie oraz balneoterapii stosowany jest od lat. Początkowo – dość empirycznie, dzisiaj natomiast możemy mówić o międzynarodowych dowodach klinicznych donoszących o konkretnych efektach zabiegowych. Stosowanie CO2 sięga czasów starożytnych. Początkowo wykorzystywano opary gazu z wulkanicznych solfatar, później wykorzystywano go wraz z siarkowodorem, aż do momentu kiedy w 1580 roku powstała pierwsza książka o jego działaniu na organizm. Po raz pierwszy działanie lecznicze rozpowszechniono w uzdrowisku Perymont w 1720 roku, a dopiero w 1819 roku pojawiły się pierwsze uznane publikacje naukowe traktujące o pozytywnym wpływie kąpieli gazowych na ludzki organizm.
Jak działa CO2?
Dwutlenek węgla to bezbarwny, niepalny gaz, który jest mało reaktywny. Należy zaznaczyć, że to naturalny produkt naszego metabolizmu – powstaje jako produkt procesów biologicznych np. oddychania. W warunkach fizjologicznych, organizm człowieka produkuje dobowo 1 kg CO2, co w przeliczeniu daje 290 g węgla dziennie. Transport dwutlenku węgla odbywa się głównie za pośrednictwem systemu żylnego, skąd trafia do płuc i jest wydychany drogami oddechowymi. W układzie tętniczym stężenie CO2 jest znikome.
Mechanizm działania dwutlenku węgla tłumaczy tzw. efekt Bohra. Dwutlenek węgla reaguje w tkance z cząsteczkami wody. Przyczynia się to do powstania molekularnego kwasu węglowego, który redukuje pH tkanek. Niskie pH powoduje obniżenie powinowactwa hemoglobiny do tlenu. Powoduje to zwiększenie uwalniania tlenu z hemoglobiny, przy jednoczesnym zwiększeniu przepuszczalności ścian naczyń. Następnie, w wyniku szeregu reakcji chemicznych, pH ulega znacznemu wzrostowi, co prowadzi do powstania efektu analgetycznego i spazmolitycznego. Temperatura skóry zwiększa się o 1°C, co wraz ze zmianą aktywności zakończeń nerwowych, przyczynia się do poprawy trofiki tkanek. Jednocześnie dochodzi do uszkodzenia membrany adipocytów, a co za tym idzie, efektu lipolitycznego. W związku z tym podanie gazu wywołuje poprawę miejscowego krążenia krwi w tkankach, poprawę elastyczności, redukcję zmarszczek. Iniekcja CO2 może także korzystnie wpływać na redukcję tkanki tłuszczowej, cellulitu oraz rozstępów w miejscu podania.
Na czym polega zabieg i czy jest bolesny?
Dla większości osób zabieg karboksyterapii jest bezbolesny. Towarzyszy mu jednak pewien dyskomfort, związany z wprowadzaniem gazu (ustępuje szybko, po około 5 minutach). Skóra po zabiegu jest zaczerwieniona, może wystąpić lekkie zasinienie i delikatny obrzęk, w dużej mierze jest to jednak zależne od urządzenia, dawki i reakcji osobniczej. U bardziej wrażliwych osób może pojawić się krepitacja – uczucie skrzypienia, zgrzytania pod skórą. Pamiętajmy, aby w przypadku wystąpienia dyskomfortu po zabiegu, nie rozcierać skóry i nie zanurzać jej w wodzie przez około 4 godziny.
Czy zdarzają się skutki uboczne?
Oprócz wspomnianego już dyskomfortu pozabiegowego, mogą wystąpić również zasinienia i obrzęki. Jednak zgodnie z piśmiennictwem naukowym, można stwierdzić, że karboksyterapia z wykorzystaniem gazu medycznego wykonana przez specjalistę oraz iniekcją odpowiedniej, kontrolowanej dawki CO2 jest bezpieczna i nie niesie za sobą wysokiego ryzyka zabiegowego. Naukowcy podają, że stwierdzone efekty niepożądane są przemijające i nie wymagały interwencji lekarza w postaci włączenia dodatkowego leczenia. Bezpośrednio po zabiegu może pojawić się efekt termiczny, mrowienie lub pieczenie.
Czy zabieg jest bezpieczny?
Karboksyterapia jest niezwykle skuteczną i bezpieczną metodą, ale po spełnieniu kilku warunków dotyczących sprzętu i aplikowanego gazu. Niezwykle ważne jest, aby restrykcyjnie przestrzegać stosowania medycznego CO2. Gaz powinien być sterylny, nie powinien zawierać więcej niż 1% tlenu, więcej niż 4 % azotu oraz powinien zawierać powyżej 95% CO2. Co ważne, musi być nieszkodliwy biologicznie i chemicznie. Kluczowym aspektem jest też jakość aparatu, który powinien być certyfikowany. Niestety na rynku funkcjonuje wiele urządzeń i „nabojów” z gazem, które w mojej ocenie stwarzają zagrożenie dla klienta. Zachęcam zatem do zwrócenia uwagi na rodzaj aparatu i dopytanie o dawkę CO2, co zagwarantuje nam oczekiwane rezultaty minimalizując komplikacje pozabiegowe.
Jak się przygotować do zabiegu?
Karboksyterapia oczywiście jest zabiegiem przeznaczonym dla osób zdrowych. Bardzo istotnym aspektem jest spożywanie odpowiedniej ilości płynów. Na 2-3 dni przed zabiegiem zaleca się spożywanie przynajmniej 2-3 litrów płynów dziennie. Oczywiście unikamy alkoholu oraz ogólnodostępnych leków z grupy NLPZ przynajmniej 48 h przed zabiegiem. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących stanu zdrowia i stale przyjmowanych leków należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym. W przypadku planowanego zabiegu w obrębie ciała pamiętajmy o założeniu nie uciskającego, luźnego ubrania w celu uniknięcia dyskomfortu w miejscu zabiegu.
Zalecenia po zabiegu
Podobnie jak przed zabiegiem należy spożywać odpowiednią ilość płynów – najlepiej aby to była niegazowana i niesłodzona woda mineralna. Idealnie jeśli osoba poddająca się zabiegowi stosuje zasady racjonalnego odżywiania, unika palenia tytoniu, spożywania alkoholu. Istotne jest ograniczenie stosowania analgetyków, czyli między innymi popularnych i dostępnych bez recepty leków NLPZ.
Czy ten zabieg jest dla mnie?
Ten zabieg jest idealną propozycją dla Ciebie, jeśli masz:


cienie i „worki” pod oczami,
cellulit,
rozstępy,
podwójny podbródek,
nadmiar „opornej” tkanki tłuszczowe np. na udach i nad kolanami,
wiotką skórę np. na brzuchu, po ciąży,
słabe włosy.