Fale radiowe w kosmetyce i ich działanie na skórę.
- Violetta Aberlich
- 11 lip 2018
- 3 minut(y) czytania
Często o nich słyszymy ale nie do końca wiemy jak fale, czyli dźwięki akustyczne, można wykorzystać w kosmetyce, kosmetologii, medycynie estetycznej.
W zabiegach na twarz na skutek działania fal radiowych następuje stymulacja kolagenu, przyśpieszenie drenażu limfatycznego i usunięcie toksyn. Podgrzanie włókien kolagenowych wywołuje ich kurczenie się.
RF emituje falę elektromagnetyczną o częstotliwości radiowej. Działa ona w obrębie skóry właściwej, pobudzając komórki do produkcji i regeneracji włókien kolagenowych. Wytworzone ciepło stymuluje wewnętrzne jony w organizmie, zwiększając tym samym metabolizm w tkankach i prace układu limfatycznego. Efektem zabiegu jest poprawa gęstości i jędrności skóry, jej uelastycznienie i likwidacja zmarszczek. Fala elektromagnetyczna zwiększa gęstość skóry oraz odwraca skutki starzenia się.
Połączenie działania fal radiowych z laserem biostymulującym. Działanie lasera biostymulującego wspomaga RF powodujące poprawę ukrwienia i odżywienia tkanek wzmagając regeneracje naczyń krwionośnych. Laser biostymulujący wywołuje efekt bodźcowy, poprzez oddziaływanie na poziomie komórkowym, szczególnie na przemiany na błonach komórkowych przyczyniając się tym samym do poprawy transportu przezbłonowego, lepszego odżywienia oraz usuwania produktów przemiany materii. Zwiększenie odpływu limfy wpływa korzystnie na zabiegi pielęgnacyjne.
W zabiegach na ciało wykorzystuje się działanie głębokie fal radiowych, gdyż nie oddziaływują one na tkanki powierzchniowe. Działanie to dociera głęboko, bo aż do komórek tłuszczowych (adipocytów), w których zawarte są trójglicerydy. Tam poprzez ich podgrzanie doprowadza się do ich rozpadu ,następnie metabolizmu i wydalenia przez organizm

Jakich efektów możemy oczekiwać po zabiegach z falami radiowymi?
W przypadku twarzy likwidacja zmarszczek, poprawa napięcia skóry i owalu, obkurczenie zwisającego podbródka, podniesienie opadającej powieki, odbudowa kolagenu. W przypadku ciała mamy do czynienia z likwidacją nadmiaru tkanki tłuszczowej i cellulitu, przywrócenie jędrności skóry.
Zabieg pobudza fibroblasty do produkcji kolagenu, dzięki czemu skóra staje się bardziej jędrna. Drobne zmarszczki wygładzają się.
Zabieg wykonywany na brzuchu wywołuje skurczanie i rozkurczanie włókien kolagenowych przez co skóra staje się bardziej napięta.
Fale radiowe wykorzystuje się także w celu zwalczania cellulitu. Ogrzane komórki tłuszczowe zmniejszają swoją objętość. Fale penetrując w głąb skóry uwalniają tłuszcz, który jest następnie usuwany z głębokich warstw skóry. Dzięki zabiegowi skóra jest wygładzona i ujędrniona.
MECHANIZM DZIAŁANIA
Emitowane fale radiowe ogrzewają skórę właściwą bez ingerencji w strukturę naskórka. Wytwarzane ciepło wywołuje uszkodzenie termiczne, które powoduje efekt terapeutyczny. Dostarczana energia sięga głębiej niż nieablacyjne źródła światła i lasery, nie uszkadzając przy tym naskórka.
Fale radiowe to część składowa spektrum elektromagnetycznego. Głębokość penetracji fal radiowych jest najwyższa przy najniższych wartościach częstotliwości. Fale radiowe ogrzewają tkankę podskórną i skórę właściwą.
Emitowane fale radiowe wytwarzają ciepło na wskutek oporu tkanek na przepływ elektronów przez pole elektromagnetyczne.
Podczas takiego ogrzania tkanek następują reakcje związane z odpowiedzią termoregulacyjną organizmu. Naczynia krwionośne rozszerzają się, następuje zwiększenie transportu tlenu do tkanek oraz zwiększenie metabolizmu tkankowego a produkty katabolizmu tkankowego zostają usuwane.
Wskutek wytwarzanego ciepła w tkankach w skórze włókna kolagenowe obkurczają się i zwiększa się poziom natlenienia tkanek. Fibroblasty pobudzane są do syntezy kolagenu i elastyny.
W kosmetyce wyróżnia się fale radiowe monopolarne i bipolarne, co pozwala na odpowiedni dobór i kontrolę temperatury oraz głębokości działania. W obu przypadkach stosowane są 2 elektrody. Aby ułatwić penetrację fal radiowych stosuje się hydrożele, które chronią także skórę przed poparzeniem ze względu na działanie chłodzące naskórek.
ZASTOSOWANIE FAL RADIOWYCH
– Lifting czoła i brwi – Lifting górnych powiek – Niwelowanie obrzęków pod oczami spowodowanych wiotkością skóry – Utrata jędrności policzków – Fałdy nosowo – wargowe – Utrata jędrności linii żuchwy, podbródka i szyi – Lifting pośladków i ud – Ujędrnienie skóry na brzuchu – Likwidacja cellulitu – Redukcja nadmiernej tkanki tłuszczowej
Zabiegi z użyciem fal radiowych mogą być stosowane u pacjentów po zabiegach chirurgicznego usuwania zmarszczek, po zabiegach laserowych i ostrzykiwaniu toksyną botulinową czy wypełniaczami, wyjątkiem są wypełniacze silikonowe.


PRZECIWWSKAZANIA DO ZABIEGU FALAMI RADIOWYMI RF
- kobiety ciężarne, - aplikacja na okolicę brzucha (podczas menstruacji), - aparaty słuchowe, stymulator serca, wszelkie inne elektroniczne urządzenia w ciele, - wszelkie metalowe lub elektroniczne urządzenia medyczne czy implanty w ciele, - posiadanie wkładki wewnątrzmacicznej (UID), - posiadanie złotych implantów drucianych, - choroba lub zapalenie skóry, otarte rany - nie należy stosować na górnej powiece, okolicy jabłka Adama i w innych nadmiernie wrażliwych okolicach, - widoczne duże żylaki, - zapalenie żył, - zaburzenia krążenia obwodowego, - wysokie nadciśnienie (skrajne przypadki), - złote nici (po okresie dwóch lat od zabiegu po konsultacji z lekarzem), - nowotwory aktywne, - przebyte nowotwory zawsze po konsultacji lekarskiej, - padaczka
- zaburzenia czucia
Osobiście polecam zabiegi z falami radiowymi – dają ładne i długo utrzymujące się efekty.